هدف؛ کل شبکه اینترنت

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از ایتنا؛ بخش وب و اینترنت:

جوان ایرانی- واعظی: فیلترینگ هوشمند به منظور در اختیار داشتن اینترنت پاک اعمال خواهد شد.

هدف؛ کل شبکه اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید فیلترینگ هوشمند در سال۹۴ اجرایی می‌شود. محمود واعظی در دیدار نوروزی با مسئولان وزارتخانه و اصحاب رسانه بیان کرده: «تلاشمان بر این است که با اتکا به توان دانشمندان و محققان ایرانی فیلترینگ هوشمند را برای در اختیارداشتن اینترنت پاک اجرایی کنیم.»

با دستور حسن روحانی در آبان۱۳۹۳، طرح فیلترینگ هوشمند در سه‌مرحله به اجرا درخواهد آمد. محمود واعظی، وزیر ارتباطات ۱۳بهمن۱۳۹۳ از پایان گرفتن مرحله نخست فیلترینگ هوشمند و آغاز مرحله دوم آن خبر داد.

در همین‌راستا مرکز ملی فضای مجازی، اعلام کرد بهره‌برداری از اولین نرم‌افزار فیلترینگ هوشمند ایران آغاز شده است و چندماه بعد نیز از سوی وزارت ارتباطات اعلام شد گام اول پیاده‌سازی فیلترینگ هوشمند که با کمک دانشگاه‌ها نوشته شده ‌است، در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی اجرا شد.

اولین شبکه‌ای که هدف فیلترینگ هوشمند قرار گرفت، شبکه اینستاگرام بود که پس از گذشت چندی از اجرای این نوع فیلترینگ، واعظی اعلام کرد مرحله اول فیلترینگ هوشمند از طریق یک‌نرم‌افزار روی اینستاگرام ٨٣درصد موفق بوده است.

اگرچه گفته شد با فیلترینگ هوشمند، قرار نیست سایت‌هایی که پیش از این نامشان در لیست‌سیاه فیلتر قرار گرفته‌اند بار دیگر قابل دسترسی شوند، اما وزیر ارتباطات این نوید را داد شبکه‌هایی که از نظر محتوایی دارای فرهنگ و ارتباط مناسبی هستند، دیگر فیلتر نخواهند شد.

واعظی که معتقد است نزدیک به ٨٥ تا٩٠درصد محتوای برخی سایت‌ها، محتوای سالم به حساب می‌آید، اعلام کرد فیلترینگ هوشمند یک‌طرح ١٠ماهه است. به گفته وزیر ارتباطات، فاز اول این طرح یک‌ماه، فاز دوم سه‌ماه و فاز سوم شش‌ماه طول خواهد کشید، بنابراین انتظار می‌رود در ماه‌های اولیه سال٩٤ شاهد اجرای فاز دوم این طرح باشیم.

بااین‌حال، وزیر ارتباطات درباره آخرین وضعیت فیلترینگ هوشمند روی شبکه‌های اجتماعی اینگونه اظهارنظر کرده است که فاز نخست این طرح روی شبکه اجتماعی اینستاگرام انجام شد و در فاز دوم که از نیمه اسفندماه آغاز شده، این سیستم روی شبکه‌های اجتماعی اجرا نمی‌شود، بلکه «زیرساخت‌ها» را مورد هدف و بررسی قرار داده‌ایم و در مرحله سوم که از دوماه دیگر آغاز می‌شود، «کل شبکه اینترنت» تحت اجرای فیلترینگ هوشمند قرار می‌گیرد.

گرچه محمود واعظی بر استفاده حداکثری از شبکه اینترنت تاکید می‌کند، اما بر این عقیده است سایت‌هایی که کاملا غیراخلاقی هستند و نیز سایت‌هایی که بخشی از محتواهایشان غیرمجاز است، باید فیلتر شوند.

از طرفی طی روزهای اخیر اختلالاتی برای استفاده از وی‌پی‌ان توسط کاربران گزارش شده که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آن را مرتبط با وزارتخانه ندانسته و گفته: استفاده از VPNها قانونی نبوده و ما آن را تایید نکرده‌ایم.»

منبع: روزنامه شرق

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه