حکایت آن تک دقیقه بعد از دقیقه ۹۰

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از ایتنا؛ بخش شبکه اجتماعی:

جوان ایرانی- بازی خوب تیم ملی فوتبال ایران مقابل آرژانتین، بازار پیام‌های فیس‌بوکی و توییتری را داغ‌تر از همیشه رونق داد.

حکایت آن تک دقیقه بعد از دقیقه ۹۰

تیم ملی ایران در وقت اضافه به آرژانتین باخت؛ باختی که برای طرفدارانش چیزی از پیروزی کم نداشت. هر چند برخی به تلخی از "سرنوشت ملی شکست در دقیقه ۹۰ " نوشتند٬ نامنتظره بودن بازی خوب بازیکنان تیم به شادی منجر شد.

به گزارش جوان ایرانی به نقل از دویچه وله، شنبه شب (۲۱ ژوئن/ ۳۱ خرداد) تیم ملی ایران در بازی‌های جام‌جهانی فوتبال ۲۰۱۴ به مصاف آرژانتین رفت. تیم ایران در این دیدار چنان بازی‌ای به نمایش گذاشت که خیلی زود بساط شوخی‌های فیس‌بوکی و توییتری که تا پیش از آن در جریان بود تعطیل شد.

کاربران ایرانی در روزهای پیش از بازی ایران و آرژانتین به علت قوی بودن و پرستاره بودن آرژانتین در جوک‌هایی که می‌ساختند بر ضعف ایران تاکید می‌کردند. اما موضوع خنده‌ی روزهای گذشته به ناگهان از مزه افتاد تا آن‌جا که بخشی از کاربران یک صدا فریاد زدند که ایران "بهترین بازی" تاریخ خود را به نمایش گذاشت.

اگرچه ایران بازی را در وقت اضافه با یک گل به آرژانتین واگذار کرد اما کیفیت بازی و شانس‌های گل‌اش در زمین چنان سربلندش کرد که برخی از کاربرانی که تا دیروز مشغول جوک ساختن بودند از شادی‌شان نوشتند و بعضی از افراد نیز به رغم "باخت" باز هم به شادی در خیابان‌ها پرداختند.

اما این فقط تماشاچی‌ها نبودند که در حین بازی و بسیار بیش‌تر از آن پس از پایان بازی به شبکه‌های اجتماعی آنلاین روی آوردند تا حرف خود را بزنند. علیرضا حقیقی‌٬ دروازه‌بان خوش‌چهره تیم ایران٬ که تصویر حرکات عقاب‌گونه او در حین دریافت توپ‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شو٬د نیز در حساب اینستاگرام خود پیامی ویدیویی منتشر کرد. او در چند ثانیه با صدایی کمی گرفته گفت: «نشد که بشه ولی امیدوارم هم از بازی من هم از بازی همه بچه های تیم ملی راضی بوده باشید ایشالا بازی بعد با بوسنی!»

البته شب گذشته ساخت و راه‌اندازی حساب‌های جدید در فیس‌بوک نیز رونق داشت. یکی از حساب‌هایی که ساخته شد در حمایت از "تمدید قرارداد" کارلوس کی‌روش٬ سرمربی تیم ملی ایران بود. بخش بزرگی از خوشحالی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی با تکرار نام کی‌روش همراه بود و بخشی از طرفدارانش با ساخت حساب‌های مختلف در فیس بوک از ایران تقاضا داشتند با تمدید قرارداد نگذارد او برود.

کی از کاربران توییتر نوشت: «بازیکنای ما که عالی بودن، اما باید به افتخار کارلوس کی‌روش که این تیم بی نظیر رو ساخت ایستاد و یه ساعت کف مرتب زد.»

با پایان بازی ایران و آرژانتین، حساب‌های کاربری تقلبی نیز رونق یافت. یکی از این حساب‌های تقلبی حسابی بود که برای داور بازی ساخته شد و برخی از ایرانیان خشمگین که باخت ایران از آرژانتین را نتیجه داوری به گفته آن‌ها "غیرمنصفانه‌ی" او می‌دانستند در آن صفحات به ابراز نظر و حتی فحاشی پرداختند؛ امری که از سوی بسیاری دیگر از کاربران تقبیح شد. برخی نیز حتی این فحاشی‌ها را "لوس و از مد افتاده" قلمداد کردند. یکی از کاربران فیس بوک نوشت: «اين فحش دادن به ��ادر و خواهر و عمه و زن و دختر داور، حالا غير از اين كه جنسيتيه و دور از شخصيت همه مونه، خيلى لوس و بى مزه و تكرارى نيست؟»

جدا از خشم اما شاید احساس بسیاری از تماشاگران‌ ایرانی که در شبکه‌های اجتماعی نوشتند با آن‌چه حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور ایران٬ پس از پایان بازی توییت کرد شباهت داشت؛ او با مخاطب قرار دادن بازیکن‌های تیم ملی ایران نوشت که "سرتان را بالا بگیرید٬ شاید به نتیجه‌ای که سزاوارش بودید نرسیدید ولی کارتان عالی بود."

محمد جواد ظریف٬ وزیر امور خارجه ایران هم در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشت: «امشب بچه ها در برزیل غوغا کردند. دمشون گرم که همه ما را سربلند کردند.»

یکی از کاربران فیس‌بوک در صفحه دویچه وله فارسی در فیس‌بوک نظر نوشت: «باور کنید برای آن‌ها خیلی درد داشته که درست در دقیقه ۹۱ گل بخورند اما ما با شادی‌هایمان اشک‌هایشان را می‌زدائیم و به آن‌ها انگیزه و روحیه می‌دهیم برای بازی جانانه با بوسنی. به امید پیروزی.»

این نظر همان چیزی بود که دروازه‌بان پرطرفدار ایران نیز به نوعی در ویدیوی خود به آن اشاره کرد: پیش به سوی بازی با بوسنی.

حکایت آن تک دقیقه بعد از دقیقه ۹۰ - تصویر 2

شادی دریغ‌شده از مردمی راضی به "شکست‌ قهرمانانه"
شاید شب گذشته از معدود دفعات در تاریخ فوتبال باشد که طرفداران تیمی به رغم شکست رسمی آن تیم در خیابان یا در جایی مثل فیس‌بوک و توییتر به ابراز شادی پرداختند.

برخی از طفل گمشده‌ی شادی در ایران‌زمین نوشتند که هر از چندی مردم در پی فرصتی برای جستجو و در آغوش کشیدن‌ اویند و برخی از سربلندی و افتخار به ایرانی بودن نوشتند.

یک کاربر در فیس‌بوک دویچه وله فارسی نظر گذاشت: «مردم وطنم شادند چون قدردان تلاش و بازی عالی تیم قهرمان ایران هستند. برد وباخت مهم نیست لیاقت وتلاش و رساندن ایران منزوی‌شده به جام جهانی مهم ومطرح هست وبازی با تیم مقتدری مانند آرژانتین که نفس‌های تماشاگرانش در سینه‌هاشان حبس شده بود.»

یکی از کاربران فیس‌بوک هم نوشت: «برای تیمی که مسافر همیشگی جام جهانی نیست، برای تیمی که رئیس فدراسیونش دو روز قبل از بازی مرگ و زندگی همچنان می‌خندد و همه چیز را به مسخره می‌گیرد، برای تیمی که اما و اگرهای لباس‌هایی که بر تن دارد همچنان ادامه دارد، برای تیمی که مربیان لیگی‌اش تا یک ماه قبل از جام جهانی با آن سر جنگ دارند، برای تیمی که میانگین دوندگی بازیکنانش پائین‌تر از میانگین جهانی است شاید مساوی با نيجریه بهترین نتیجه تاریخ فوتبالش باشد ...اما این یک روی سکه فوتبال است.»

او نوشت: «کاش همه روزهای گذشته، جای این که در تحلیل‌های کارشناسی و احساسی‌مان باخت با گل کمتر را دستاورد بزرگی برای تیم می‌دانستیم، به جای قانع کردن خودمان به یک مساوی، تیم را تهییج می‌کردیم و از آنها بردن و صعود به مرحله بعدی را می‌خواستیم. اروگوئه با یک سوآرز انگلیس را پیش از بازی آخر به خانه فرستاد. ما سوآرز نداریم، اما قوچان‌نژاد داریم، دژاگه، جهانبخش، تیموریان، شجاعی، پولادی، سیدجلال، منتظری و البته که چند بازیکنی که انتظار دارند بعد از پایان جام جهانی در یک لیگ با کیفیت‌تر از لیگ ایران بازی کنند.»

او نوشت: «کاش کی‌روش امروز نترسد و بختیار رحمانی و همه آن‌هایی که جام جهانی را یک سکوی پرتاب می‌بینند بازی بدهد و بعد از پایان بازی، خیابا‌‌ن‌های همه شهرها، از شرق تا غرب، از جنوب تا شمال پر شود از صدای شادی مردمی که شادی به شکل بیرحمانه‌ای از آن‌ها دریغ شده و می‌شود.»

چهره‌ها و بازی ایران و آرژانتین در شبکه‌های اجتماعی
در حالی که احوال هنرمندان همراه تیم ایران در برزیل هر از گاهی تیتر خبری خصوصا در رسانه‌های محافظه‌کار می‌شود٬ هنرمندانی که در قافله‌ی مناقشه‌برانگیز اعزام به برزیل نبوده‌اند در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی از همان خانه‌های خود به ابراز نظر و احساس پرداختند.

بهاره رهنما٬ بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون٬ در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «امروز يكی از دوستام حرف بامزه‌ای زد، گفت اين بازی فوتبال مثل روابط عاشقانه‌اش بوده، اين بابا رفيق ما نود دقيقه ميدويده بعد يهو تو وقت اضافه يكی می‌اومده و می‌زده و می‌برده، گفت فقط من می‌فهمم چقدر بازيكنای امشب ايران خسته و له هستن، اينو كه گفت بيشتر دلم برای بچه‌های خوب تيم ملی‌مون سوخت.»

مهرداد درویش‌پور٬ جامعه‌شناس ساکن سوئد نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «باخت در دقیقه نود و اندی، گویی سرنوشت ملتی است که حوادث در آن عموما در دقیقه ۹۰ رقم می‌خورد. با این همه، بازی جانانه بازیکنان تیم ملی ایران در نیمه دوم غرور آفرین و امیدوارکننده بود. باختی با این بازی قوی در نیمه دوم با نتیجه ۱-۰ آنهم دربرابر مدعی قهرمانی جهان، نشان از پیش‌روی فوتبال ایران به ویژه در خط دفاعی آن دارد. جالب آن که در رستورانی که به تماشای فوتبال نشسته بودیم، همه تماشاگران ایرانی به رغم باخت، با کف زدن پایان مسابقه را مشایعت کردند. نشانه‌ای از احترام به بازی و نتیجه‌ای که به رغم باخت، نوعی برد برای تیم ملی ایران بود.»

حکایت آن تک دقیقه بعد از دقیقه ۹۰ - تصویر 3

دروازه‌بان آن‌لاین تیم ایران
با همه خوشحالی و شگفت‌زدگی اکثریت تماشاچی‌های بازی دیشب، خشم از باخت جز داور که انتقاداتی به نحوه داوری‌اش نوشته شد٬ گریبان‌گیر لیونل مسی ستاره آرژانتینی‌ها و زننده گل وقت اضافه هم شد.

اما این بار هم علیرضا حقیقی٬ دروازه‌بان ایران بود که در حساب توییتر خود دعوت به آرامش کرد و نوشت: «بازیکنان تیم آرژانتین حریف ما بوند وبه وظایفشان عمل کردند ما نیز تلاشمان را کردیم. در فرهنگ غنی ایرانی ناسزا و توهین جایگاهی ندارد.»

شاید چنین رویکردی باشد که جدا از چهره‌ جوان‌پسند و اندام ورزیده و حرکات
چالاک دروازه‌بان ایران باعث می‌شود کاربری در توییتش به شیرینی بنویسد: «اسم میدون آرژانتین رو بذارید میدون حقیقی».

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه