تحول در طراحی با قلم‌های دیجیتالی

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از ایتنا؛ بخش فناوری شخصی:

جوان ایرانی- شاید روزی تصور اینکه تکنولوژی به لوازم نوشتاری مثل قلم هم رسوخ کند کمی عجیب به نظر می‌رسید.

تحول در طراحی با قلم های دیجیتالی

طراحی دیجیتال در دنیای امروز به سرعت بیشتری برای انتقال داده‌ها روی سیستم نیازمند است و هرآنچه در گذشته درباره طراحی‌های دستی به خاطر داریم امروز به مدد فناوری‌های جدید می‌توانیم بدون خلاقیت ذاتی خود را یک طراح مبتدی بنامیم. طراحی به واسطه قلم‌هایی که دقت بیشتری دارند و حساسیت کاربری‌شان نیز بالا است.

تکنولوژی‌های پیشرفته در عرصه طراحی اگر نتوانیم ادعا کنیم توانایی‌های ذاتی را در حوزه طراحی بی‌اثر کرده اما نشانه‌های خوبی برای سرعت بخشیدن به خلق آثار هنری و طرح‌های معماری به دست داده است.

قلم‌های نوری به صورت کلی در دو نوع ساخته شده‌اند که یک نوع آن روی تبلت‌های مخصوص قابل استفاده است و شباهت نزدیکی به ماوس پد دارد و نوع دیگر مستقیما روی مانیتور به‌طور مستقل کار می‌کند و طراحی و تصویر خروجی روی یک نمایشگر نمایش داده می‌شوند.

بنابراین دنیای دیجیتال به طراحانی که علاقه‌مند هستند هنر خود را به صورت حرفه‌ای دنبال کنند و به جای کشیدن اتودها روی کاغذ و سپس انتقال آنها توسط اسکنر به رایانه، مستقیما طرح‌های خود را دریافت کنند، ابزاری همچون قلم نوری و پد مخصوص ارائه کرده است.

قلم‌های نوری‌ امروزی غالبا بدون سیم هستند که باعث سهولت استفاده از آنها می‌شود، هر چند صفحه رسم یا تبلت‌ها، اکثرا توسط یک کابل، به پورت یواس‌بی، متصل می‌شود. مدل‌هایی هم هستند که دارای صفحه رسم بی‌سیم (بلوتوث) هستند.
در این مدل‌ها، ارتباط بین تبلت و کامپیوتر از طریق امواج بی‌سیم بلوتوث تامین می‌شود. در ادامه ویژگی‌های چند پد و قلم نوری که امروزه در این عرصه پیشرفت‌هایی داشته‌اند می‌پردازیم.

508 M
پد لمسی و دیجیتالی جنیوس (Genius) با نام قلم نوری ماوس پن ام۵۰۸ (MousePen M508) نسل تازه‌ای از قلم‌های نوری و پدهای مخصوص طراحی است. پد لمسی این قلم نوری به ابعاد ۵×۸ اینچ (۲۱×۱۳ سانتی‌متر) است.

این پد لمس دارای دقتی معادل LPI 4000 است. سطح این صفحه قادر است تا ۱۰۲۴ درجه فشار را در طراحی تشخیص دهد؛ به‌گونه‌ای که کاربر می‌تواند سطوح و طرح‌ها را به راحتی و با دقت بالا ترسیم کند.

این قلم دارای چهار کلید میانبر ویژه برای انجام کارها است به نحوی که با فشردن یکی از آنها کاربر به سرعت به ابزار پاک‌کن، لغو دستورات (Undo)، ایجاد لایه‌ای جدید یا انتخاب بین قلم‌وها دسترسی خواهد داشت. همچنین این قابلیت در این قلم وجود دارد که در فضای ویندوز مایکروسافت یا مکینتاش اپل کار کند.

MousePen M508W
در قلم‌های نوری تبلتی نکته مهم چگونگی کار با تبلت است. میزان محیط کار یک طراح در آن تعریف می‌شود این محیط باید دارای استاندارد‌هایی باشد که نه زیاد دست طراح را در طراحی ببندد و نه آنقدر محیط تبلت گسترده باشد که کار در آن بسیار سخت باشد.

در این تبلت، حساسیت در نظر گرفته شده برابر “۸ × “۵ است. ۱۷ کلید برای سرعت بخشیدن به کار طراحی نیز وجود دارد. از بین این ۱۷ کلید ۴ کلید به‌طور خودکار برنا��ه‌ریزی شده است و با فشردن آن، برنامه اجرا می‌شود. همچنین ۱۳ کلید دیگر وجود دارد که قابل برنامه‌ریزی و قابل تنظیم است.

و اما مهم‌ترین ویژگی یک قلم نوری میزان حساسیت آن است که در این قلم این حساسیت در بهترین حالت یعنی ۱۰۲۴ است. همچنین در کنار قلم و تبلت یک Mouse بی سیم نیز وجود دارد که از آنها می‌توانید استفاده کنید البته نباید حساسیتی همچون حساسیت این قلم نوری از این موس بی‌سیم توقع داشته باشید. برای حمل آسان این تبلت و قلم نیز جایی مناسب برای قلم در نظر گرفته شده است.

InPlay
شرکت InPlay که هم‌اکنون در حال انجام آزمايش روي اين قلم پيشرفته است، اعلام کرده اين محصول را اواسط سال آتي ميلادي روانه بازار خواهد کرد. شرکت InPlay موفق به ساخت قلم ديجيتالي جديدي با نام WriteSense شده است که به کاربران امکان مي دهد با حرکت آن روي نمايشگرهاي لمسي بتوانند آسان‌تر از گذشته از اين فناوري‌ها استفاده کنند.

در حالي که تاکنون براي استفاده از قلم‌هاي هوشمند روي نمايشگرهاي لمسي نياز به سيستم‌هاي ديجيتالي الکترومغناطيسي براي شناسايي تمامي حرکت‌هاي اين قلم‌ها بود، WriteSense اين نياز را به طور کامل برطرف کرده است.

اين قلم که نسبت به نمونه‌هاي موجود بسيار دقيق‌تر، حساس‌تر و با دقت بيشتر عمل مي کند و نمونه‌هاي اوليه از آن ساخته شده، مورد استقبال توليدکنندگان بزرگ دستگاه‌هاي ديجيتالي قرار گرفته است. اين قلم براي حرکت روي نمايشگرهاي لمسي نياز به صفحه شيشه‌اي ويژه ندارد و با قيمت ارزان تر توليد مي‌شود.

ميزان مصرف انرژي در اين قلم نوري بسيار کم است و در مقابل، قادر است خود را با تمامي نمايشگرها سازگار کند. شرکت InPlay که هم‌اکنون در حال انجام آزمايش روي اين قلم پيشرفته است، به زودی آن را روانه بازار می‌کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه