افشای جزئیات تازه از حملات گسترده کامپیوتری به ستاد انتخابات اکراین

سرویس فناوری جوان ایرانی - بخش امنیت:

جوان ایرانی- ابتدا یکی از رایانه‌های اصلی و حفاظت شده کمیسیون مرکزی انتخابات، توسط تزریق یک ویروس کامپیوتری آلوده شده و انتشار این ویروس در شبکه داخلی این مرکز موجب ایجاد دسترسی‌های غیرمجاز به اطلاعات حساس و محرمانه ستاد انتخابات اکراین گردیده است.

چند روز پس از انتشار اخباری مبنی بر کشف حملات گسترده کامپیوتری به ستاد انتخابات اکراین، نهادهای امنیتی این کشور جزئیات بیشتری در این رابطه منتشر کرده‌اند.

به گزارش رسیده به ایتنا ، بنا بر اظهارات یک مقام ارشد سرویس امنیتی اکراین، یک گروه هکری با نام CyberBerkut مسئولیت این حملات را بر عهده کرفته و تلاش کرده تا نتایج انتخابات اکراین را که قرار بود به صورت رایانه‌ای شمرده شود، مخدوش کند.

به گفته این مقام امنیتی، ابتدا یکی از رایانه‌های اصلی و حفاظت شده کمیسیون مرکزی انتخابات، توسط تزریق یک ویروس کامپیوتری آلوده شده و انتشار این ویروس در شبکه داخلی این مرکز موجب ایجاد دسترسی‌های غیرمجاز به اطلاعات حساس و محرمانه ستاد انتخابات اکراین گردیده است.

گزارش‌های تأیید شده از بازداشت یکی از کارمندان ارشد ستاد مرکزی انتخابات به اتهام آلوده کردن سرورها و کامپیوترها و نیز ایجاد امکان دسترسی غیرمجاز به اطلاعات طبقه‌بندی شده خبر می‌دهند.

همچنین، ولادیمیر زورف، رییس مرکز ملی امنیت ارتباطات و اطلاعات اکراین، در یک نشست خبری اعلام کرد گروه هکری CyberBerkut موفق شده بود تا با همکاری عناصر داخلی، در روز پنجشنبه ۲۲ می، تمامی سرورهای حاوی اطلاعات حساس را آلوده کرده و به درون رایانه‌های مربوط به جمع‌آوری و شمارش آرا نفوذ کند.
اما تأکید کرد که خوشبختانه به محض اطلاع از شرایط موجود، تیم فنی ستاد انتخابات تمامی اطلاعات محدوش را نابود و نسخه پشتیبان اصلی را جایگزین کرده است.

زورف با انتقاد از عملکرد ضدویروس نصب شده بر روی سرورها و کامپیوترهای ستاد انتخابات، عملاً شرکت روسی کاسپرسکی را به عدم شناسایی عمدی ویروس مهاجم متهم کرد. ادعایی که پس از چند ساعت توسط سخنگوی شرکت کاسپرسکی رد شد.

یک مقام دیگر امنیت ملی اکراین، این حملات را بی سابقه ندانسته و عنوان کرده که درست به همین دلیل عملکرد کامپیوترها و سرورهای ستاد انتخابات تخت کنترل شدید و دائم ما قرار داشته‌اند.

در دور قبلی انتخابات و نیز انتخابات بجث برانگیز سال ۲۰۰۴ نیز آلودگی سرورها و رایانه‌های فعال در کمیسیون مرکزی انتخابات اکراین به یک ابزار نفوذ و سرقت اطلاعات، موجب اختلال در روند جمع‌آوری اطلاعات و شمارش آرا گردید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه