مجموعه : روانشناسی و زندگی بهتر. اثرات بدو باورنکردنی دعواو مشاجره بر جسم و روح زوجین!. دعوا و اختلاف نظر در هر رابطه ی طولانی مدتی نظیر رابطه ی زناشویی، اجتناب ناپذیر است. گاهی مشاجره و دعوا با شریک زندگی، به خاطر علاقه شدیدی که بین دو طرف وجود دارد، اثرات بسیار مخربی بر روی سلامت بدن آنها می تواند داشته باشد. طبق تحقیقات زن و شوهری که در زندگی شخصی خود استرس شدید و مشاجره های طولانی دارند، در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا، افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس)، دیابت، سکته مغزی و قلبی می ب ...

اثرات بسیار بد دعوا و بحث بر روان زوجین

مجموعه : روانشناسی و زندگی بهتر
اثرات بسیار بد دعوا و بحث بر روان زوجین

اثرات بدو باورنکردنی دعواو مشاجره بر جسم و روح زوجین!

 

دعوا و اختلاف نظر در هر رابطه ی طولانی مدتی نظیر رابطه ی زناشویی، اجتناب ناپذیر است. گاهی مشاجره و دعوا با شریک زندگی، به خاطر علاقه شدیدی که بین دو طرف وجود دارد، اثرات بسیار مخربی بر روی سلامت بدن آنها می تواند داشته باشد.

 

طبق تحقیقات زن و شوهری که در زندگی شخصی خود استرس شدید و مشاجره های طولانی دارند، در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا، افزایش سطح کورتیزول (هورمون استرس)، دیابت، سکته مغزی و قلبی می باشند.

 

زوجین می توانند با اصلاح روش زندگی خود و با گفتگو راجع به آنچه آنها را می آزارد، خود را از ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامت جسمی نیز رها کنند.

 

به این اثرات مخرب سلامتی همسران در اثر دعوا توجه کنید.

 

هنگام دعوا سطح کورتیزول افزایش می یابد

زمانی که شما در حال مجادله هستید، بخشی از مغزتان که آمیگدال نامیده می شود، فعال می گردد.

 

آمیگدال مسئول تظاهرات هیجانی چهره مانند خوشحالی و ترس است و نقش مهمی در اکتساب یادگیری های هیجانی دارد. همچنین شما را برای پاسخ به یک مجادله آماده می سازد.

 

این بخش از مغز، غدد آدرنال (فوق کلیه) را وادار به ترشح هورمون کورتیزول کرده و در نتیجه سطح استرس شما بالا می رود.

 

حالت هجوم بردن و جنون به شما دست می دهد

زمانی که با شریک زندگی خود در حال مجادله هستید، مخصوصا زمانی که در ابتدای زندگی زناشویی قرار دارید، میزان زیادی از هورمون های نوراپی نفرین و آدرنالین ترشح می شود و حالت وحشت و جنون به شما دست می دهد.

 

نوراپی نفرین نوعی هورمون استرس است و باعث افز��یش ضربان قلب، انقباض رگ های خونی، انبساط راه های تنفسی، افزایش قند خون و افزایش جریان خون در عضلات و مغز شده و در بروز واکنش های جنگ و گریز موثر است.

 

آدرنالین (اپی نفرین) نیز مانند نوراپی نفرین باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق خونی و انبساط راه های هوایی شده و فرد را برای یک مجادله آماده می سازد.

 

میزان ضربان قلب به شدت افزایش می یابد

بررسی ها نشان می دهد افرادی که بیش از دیگران تن به دعوا و مشاجره می دهند ، قلبشان به شدت سریع تر می زند و این افزایش ضربان قلب به مدت طولانی خود سبب افزایش نارسایی قلبی و در نتیجه سکته ی قلبی می شود.

 

فشار خون بالا می رود

افزایش ضربان قلب ، افزایش فشار خون را نیز به دنبال خواهد داشت که شاید در ابتدا تنها میزان خونرسانی به بافت ها افزایش یابد، اما در طولانی مدت باعث تضعیف عضله ی قلب و آسیب رسیدن به عروق خونی می شود.

 

تارهای صوتی آسیب می بینند

اغلب در حین دعوا با صدای بلند حرف می زنیم، در حالیکه متوجه نیستیم در حال فریاد زدن هستیم و صدایمان را بلند و بلند تر می کنیم. اما گاهی بحث های زناشویی آنقدر جدی و طولانی می شود که ما متوجه آسیبی که به تارهای صوتی خود وارد می کنیم، نمی شویم.

 

بارها و بارها دیده شده است که آنقدر تارهای صوتی در اثر داد زدن آسیب دیده اند که پزشک، عمل جراحی را برای ترمیم آنها پیشنهاد می کند.

 

تنفس تسریع شده و قفسه سینه سفت می شود

تنفس تند باعث سفت شدن قفسه ی سینه می شود که می تواند دردهای شدیدی را ایجاد کند.

 

فک و دندان هایتان آسیب می بینند

اکثر ما هنگام مشاجره به شدت دندان هایمان را روی هم می ساییم که بعدها درد شدیدی را ایجاد خواهد کرد. گاهی به علت عصبانیت زیاد و به هم فشردن زیاد دندان ها، فک مان درد می گیرد و یا اصطلاحا قفل می شود.

 

سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود

بر خلاف آنچه انتظار می رود، وجود کمی استرس، سیستم ایمنی را تقویت خواهد کرد، اما استرس بیش از حد باعث تضعیف این سیستم خواهد شد.

 

بنابراین عصبانیت بیش از حد باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی می شود، برای مثال بعضی از سلول های مبارزه کننده با عفونت از کار می افتند.

 

نکته کلیدی

از این به بعد هر بار که احساس عصبانیت کردید، یک نفس عمیق بکشید و سعی کنید خود را از محل دعوا دور کنید.

 

چنانچه همسرتان عصبانی بود، تنها با گوش دادن و تایید کردن حرف او، خودتان را از تنش ها دور نمایید و زمانی که هر دو طرف احساس خوبی داشتید، راجع به مشکل تان گفتگو کنید.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه