آغاز عرضه رسمی دیسک‌های فوق هوشمند

سرویس فناوری جوان ایرانی به نقل از ایتنا؛ بخش فناوری شخصی:

جوان ایرانی- بنیاد دیسک‌های بلو-ری (BDA) از آغاز مجوزدهی برای تولید دیسک‌های بلو-ری مبتنی بر فناوری فوق هوشمند 4k Ultra HD خبر داد.

آغاز عرضه رسمی دیسک های فوق هوشمند

به گزارش جوان ایرانی به نقل از ایرنا، بنیاد تولید کننده دیسک‌های بلو-ری (BDA) روز گذشته اعلام کرد: استاندارد 4k مشخصه جدید کیفیت تصاویر تلویزیونی پس از اولین ابداع آن در سال 1930 به طور چشمگیری پیشرفت کرد. بعد از تلویزیون‌های
(720) HD و (1080) Full HD ، ایده ساخت تلویزیون‌هایی با کیفیت نمایش 4k مطرح شد.

کیفیت تصویر در آن‌ها حداقل 3840x2160 پیکسل در هر فریم است و تلویزیون‌هایی که از این کیفیت برخوردار هستند با نام HD:Ultra High Definition به بازار عرضه می‌شوند.

4k نشان دهنده این است که در عرض تصویر حدوداً 4000 پیکسل وجود دارد و با مفهوم Full HD یا 2k که به 1080p شناخته می‌شود و در ارتفاع آن 1080 پیکسل جای دارد، متفاوت است.

در 720p هم 720 پیکسل در ارتفاع فریم وجود دارد. از آن جا که کیفیت بهتر به معنی پیکسل بیشتر است و پیکسل بیشتر، دقت بالاتری ایجاد می‌کند؛ تلویزیون‌های 4k با 8.3 میلیون پیکسل در یک تصویر با ابعاد مشخص، وضوح بیشتری نسبت به تلویزیزیون‌های Full HD با 2 میلیون پیکسل با همان ابعاد دارند.

کیفیت 4k در بازار رسماً به نام UHD (اولترا اچ دی) شناخته می‌شود. در دیسک‌های بلوری UHD به سبب پشتیبانی از گستره رنگ وسیع‌تر می‌توان تصاویر را با رنگ‌های واقعی‌تر مشاهده کرد و نرخ فریم فیلم‌ها در مقایسه با فرمت (HD(24fps معادل 60 فریم بر ثانیه خواهد بود.

بنیاد BDA سه ماه قبل مشخصات این دیسک‌ها را اعلام کرده بود. امکان ذخیره 66-100 گیگابایت داده روی انواع دولایه و سه لایه دیسک‌های 4K خواهد بود.

در حالی که نوع تک لایه دیسک بلو-ری HD قادر است تا 25 گیگابایت و نوع دولایه آن حداکثر تا 50 گیگابایت را در خود جای دهد.

طبق بررسی موسسه پژوهشی IHS Technology انتظار می‌رود تعداد تلویزیون‌های اولترا اچ دی تا سال 2019 از 11.7 میلیون به 95.6 میلیون دستگاه برسد.

بنا بر آمار ارائه شده از سوی سازمان محصولات الکترونیکی (CEA) اکنون UHD-TVها 34 درصد بازار را در اختیار دارند.

یکی از چالش‌های دستگاه‌های پخش این نوع دیسک جدید این است که امکان پخش نسل قبلی دیسک‌ها یعنی HD Blu-ray را هم داشته باشند.

همچنین تولیدکنندگان آتی دیسک‌های UHD با توقع خریداران برای عرضه قریب به 10 هزار عنوان فیلم و انیمیشن موجود در دیسک‌های بلو-ری کنونی برای بازتولید آنها روی لوح‌های جدید مواجه خواهند بود.

از جمله امکانات تازه و جالب توجه فرمت Ultra HD Blu-ray که وعده داده شده «نسل جدید قالب صوتی شی محور و همه جانبه» خواهد بود.

قرار است این سیستم صوتی نسبت به سیستم دالبی ساراند فراگیرتر و هوشمندتر باشد و صدا را اطراف افراد شنونده به نحوی سه بعدی بازسازی کند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه